Naujienos
Šis žodis pastaruoju metu minimas vis dažniau. Taip jau sutampa, kad kasmet atšąlus orams, įsibėgėjant susirgimams peršalimo ligomis, imunitetas linksniuojamas įvairiose temose. Kokius papildus naudoti, natūralius ar sintetinius, kiek laiko vaikščioti gryname ore, kaip sportuoti ir t.t. Mes pakalbėkime apie sveiko poilsio naudą stipriam imunitetui. Kiekvienas turėtų išmokti įsiklausyti į savo organizmą ir mėgautis sveiku, kokybiškai paruoštu maistu saikingai. Tačiau jeigu stinga žinių, puikiausiai gali padėti mitybos specialisto konsultacija. Kiekvienas jų paminės, jog didžiausi imuniteto priešai yra: antibiotikai, cukrus ir gausus angliavandenių naudojimas. Dar galime prie to pridėti alkoholio vartojimą bei rūkymą. Sportas, kad ir kokiu užsiimtumėte, visada yra gera idėja. Tinka viskas, o ypač džiugu, jeigu tai yra Jūsų kasdienės rutinos dalis. Stenkitės pajudėti bent 60 minučių kasdien. Na, nebūtinai visas tas minutes iškart, jeigu Jūsų darbotvarkėje sunku rasti tokį laiko tarpą. Suskirstykite tą laiką dalimis, išnaudokite jį greitam ėjimui prieš pietus ar po darbo į namus. Svarbu atminti, jog sportuoti reikia pradėti nuosekliai, pasitariant su kineziterapeutu ar sporto salės treneriu. Gera nuotaika, dvasinė ramybė, pasitenkinimas savo kasdiene veikla, vidinė pusiausvyra ir ramus atsakas į stresus, jų sumanus išvengimas lemia imuninės sistemos darnų darbą. Dėl šiuolaikinio gyvenimo tempo, aktyvios darbinės veiklos retas kuris iš mūsų galėtų pasigirti „darbo ir poilsio režimu". Suaugęs žmogus turi miegoti 6-8 val. per parą. Miego trūkumas labai silpnina organizmo imuninę reakciją. Tad nėra keista, kad vos 4 valandas naktį miegojęs žmogus, sunkiai susikaupia darbui, yra išsiblaškęs, nespėja laiku atlikti užduotis. Susikuria užburtas ratas, kuris sąlygoja dar didesnę įtampą darbe, šeimoje, išsibalansuoja Jūsų vidinis pasaulis. Tekstas paruoštas remiantis informacijos šaltiniais:
Pasaulinė viruso pandemija daugelio gyvenimą pristabdė, sujaukė ateities planus, padarė didesnių ar mažesnių nuostolių. Apie ilgalaikę koronaviruso žalą žmonių gyvenimams esant karantine bei saviizoliacijoje, ateityje kalbės įvairių sričių mokslininkai bei medikai. Be abejonės, šis laikotarpis palieka pėdsaką ir mūsų imuninei sistemai. Virusas paliečia ją tiesiogiai – jeigu žmogus suserga. Tačiau ir nesergančio minėtu virusu žmogaus imuninė sistema yra paveikiama. Visi pajutome, kaip vargina ir slopina griežti apribojimai. Tačiau esame atsakingi, ir elgiamės taip, kaip nurodo valdančios ir prižiūrinčios institucijos.
Nesileiskime į ilgas diskusijas, ką galime padaryti, kad sustabdytumėme šią pandemiją. Geriau pakalbėkime, kaip galime kasdien padėti sau, stiprindami save, savo imunitetą. Žinoma, visuma naudojamų priemonių yra be galo svarbu. Tad perbėkime trumpai per kelis svarbiausius punktus.
Kas vadinama visaverte/pilnaverte mityba? Į savo racioną įtraukite daug fermentų turinčių vaisių, ląstelienos gausių daržovių, gyvulinės ar augalinės kilmės baltymų bei sudėtinių angliavandenių. Ypač svarbu vartoti sezonines daržoves bei vaisius, kurie auga mūsų krašte. Taip pat mitybos specialistai pataria kasdien išgerti reikiamą kiekį vandens, o jeigu peršalote – daug šiltų skysčių, be cukraus. Vienas iš svarbiausių vitaminų, padedančių stiprinti imunitetą ir užkirsti kelią peršalimo ligoms – vitaminas C (arba askorbo rūgštis). Organizme šis vitaminas veikia kaip antioksidantas, apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos.
Imuniteto stiprinimui itin vertingas yra ežiuolės ekstraktas, kurį vartojant tikimybė susirgti peršalimo ligomis sumažėja du kartus. Šis ekstraktas skatina žmogaus imunines ląsteles kovoti su bakterijomis ir virusais, padeda iš organizmo pašalinti toksinus ir veikia kaip natūralus antibiotikas.
Antimikrobinėmis ir antioksidacinėmis savybėmis taip pat pasižymi ir tikrojo imbiero ekstraktas, kuris nuo seno vartojamas ir ajurvedoje. Jis padeda ne tik sergant peršalimo ligomis, bet ir esant uždegimui ar sutrikus virškinimui.
Jau seniai mokslininkai įrodė, jog sportas, aktyvi fizinė veikla, pasivaikščiojimas gamtoje, gilus kvėpavimas grynu oru suteikia vidinės pusiausvyros, padeda subalansuoti mintis, atsikratyti įtampos ir įkyrių minčių. Jeigu Jus dažnai kamuoja kvėpavimo takų ligos, kenčiate nuo nuolatinės įtampos bei nemigos – rekomenduojama praleisti bent 30 minučių gryname ore. Pasivaikščioti tinkamai apsirengus rekomenduojama net ir esant žemai temperatūrai – ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.
Grūdinkitės. Jeigu to ir nedarėte anksčiau – dabar yra palankus metas kiekvieną rytą pradėti nuo kontrastinio dušo. Ši procedūra ne tik sustiprina imuninę sistemą, bet ir suteikia žvalumo, pakelia raumenų tonusą, be to, jaunina ir stangrina odą.
Taip pat svarbu tinkamai vėdinti patalpas, kuriose praleidžiate daugiausia laiko. Gaivus oras yra būtinas Jūsų miegamajame, todėl prieš eidami miegoti, nepamirškite išvėdinti šio kambario arba miegokite vos pravėrę langą ar orlaidę.
Jeigu nėra noro ar galimybės sportuoti, vidinę harmoniją gali padėti atkurti paprasti, trumpi bei malonūs SPA ritualai namuose. Tai gali būti atpalaiduojanti aromaterapinė vonia ar bent pėdų vonelė. Veido odos palepinimas kosmetine kauke, rankų ar viso kūno puoselėjimo procedūra. Kartais tereikia tiesiog leisti sau pabūti vienumoje, be telefono ir interneto, skaitant knygą ar snausti besiklausant raminančios muzikos.
Visi šie dalykai veikia daug veiksmingiau, jeigu suderinami su savaitgalio poilsiu gerame SPA viešbutyje kartu su mylimais žmonėmis. Viešbučiai ir sanatorijos turi paruošę trumpų, tačiau itin veiksmingų sveikatinimo ir atsipalaidavimo nuo streso programų. Kai kurios jų veikia beveik kaip mūsų mėgstamos turkiškos “all inclusive” atostogos. Kiekviena diena pilna sveikatinimo procedūrų, pradedant inhaliacijomis, šildančiomis pirtimis, kineziterapinėmis mankštomis, o baigiant prabangiais kūno puoselėjimo ritualais, masažais. Subalansuota mityba dažnai irgi būna įskaičiuota.
Svarbiausiai ką reikėtų atminti apie imunineto stiprinimą – kad jis nesustiprės iškart. Tai procesas, kuriam reikia laiko ir tik tuomet turite norimą rezultatą, ypač jeigu atsigaunate po ligos. O geriausia, ką galite padaryt dėl savo ir savo artimųjų imuniteto – tai rūpintis juo visus metus, ne tik atėjus rudeniui.
Tiek būdami namie, tiek ilsėdamiesi viešbutyje, rinkitės aktyvų poilsį. Pasistenkite, kad tai taptų Jūsų kasdienos dalimi.
Visi žinome, kokiu tempu privalome dirbti, tačiau pamiršome, kad ilsėtis tarp darbų privalome taip pat. Tai yra mūsų jėgų šaltinis – kokybiškas ir sveikas poilsis.
https://www.inmedica.lt/lt/naujienos/imunine-sistema.-ka-svarbu-zinoti/309
https://www.ve.lt/naujienos/sveikata/sveikata/septyni-patarimai-kaip-sustiprinti-imuniteta-ir-isvengti-ligos-1687267/
https://www.vitaminai.lt/sveikatos-biblioteka/straipsniai/apie-imuniteto-stiprinima/kompleksinis-imuniteto-stiprinimas/